Szczepienia U fretek zalecane jest szczepienie przeciwko nosówce (młode zwierzęta szczepi się dwukrotnie w wieku 9 i 14 tygodni a starsze niż 3 miesiące szczepi się dwukrotnie w odstępie 3 tygodni. Fretki szczepi się również przeciwko wściekliźnie. W przypadkach podróży zagranicznych fretki jako jedyne spośród tzw. „zwierząt egzotycznych”wymagają implantacji mikroczipu i wystawienia paszportu.

Sterylizacja
U fretek dochodzi do owulacji dopiero po kopulacji. U samic niemających kontaktu z samcem fizjologiczna ruja trwa bardzo długo iw końcu może przejść w ruję przetrwałą, w wyniku której następuje uszkodzenie szpiku i rozwija się anemia nieregeneratywna (spowodowana utrzymującym się wysokim poziomem estrogenów). Dlatego też, sterylizacja u fretek ma szczególne znaczenie. Wykonana jednak zbyt wcześnie, może u zwierzęcia w starszym wieku spowodować rozwinięcie się nadczynności nadnerczy.

Ciała obce
Fretki to bardzo energiczne, wszędobylskie i zainteresowane otoczeniem zwierzątka. Zdarza się, że ciekawość sprawia, że połykająróżne ciała obce, co nierzadko kończy się potrzebą leczenia chirurgicznego.

Profilaktyka
U starszych fretek (tzn. powyżej 4 roku życia) zalecamy, aby raz w roku wykonać badanie krwi oraz badanie USG serca i jamy brzusznej.