Dieta

Zasadniczą rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia królików odgrywa prawidłowe żywienie i odpowiednie warunki środowiska. Królik i przystosowane są do zjadania dużych ilości niskokalorycznego i bogatego we włóknik pokarmu. Dieta uboga we włókno powoduje zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, co pro wadzi do zalegania włosów i pokarmu w żołądku i jelicie ślepym, a z czasem skutkuje utworzeniem się twardej kuli włosowo-pokarmowej. Kał stopniowo oddawany jest coraz rzadziej, w coraz mniejszej ilości i bywa oblepiony włosem. W końcu dochodzi do niedrożności przewodu pokarmowego, co wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Zęby

W przypadku królików jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji w naszej Klinice są choroby uzębienia. Z reguły spowodowane s ą nieprawidłowym żywieniem, mają charakter postępujący i często towarzyszy im powstawanie ropni części twarzowej. Potrzebna jest wówczas natychmiastowa interwencja, bo naw et krótkotrwały brak apetytu i nieoddawanie kału może dla królika mieć poważne konsekwencje. Często również występują wady zgryzu dotyczące zębów trzonowych i siecznych, co uniemożliwia królikowi pobieranie pokarmu, prowadząc do ciężkiego stanu ogólnego.

Kręcz szyi

Kręcz szyi to stosunkowo częsty objaw chorobowy, zwłaszcza u ras karłowatych. Jego przyczyną jest z reguły inwazja pierwotniaka Encephalitozoon cuniculi , który może wywołać zapalenie mózgu. Pasożyt bytuje w mózgu i nerkach i jest wydalany z moczem. Choroba stanowi pewne zagrożenie dla ludzi.

Grzybica

Najczęściej występuje u młodych zwierząt i przejawia się obecnością owalnych wyłysień pokrytych szaro białymi strupami i lokalizujących się na skórze głowy, kończyn i tułowia. U starszych zwierząt objawami może być zmatowienie i przerzedzenie okrywy włosowej, nadmierne łuszczenie naskórka. Uwaga grzybica jest zaraźliwa d la człowieka.

Chejletieloza

Jest to choroba wywołana inwazją roztoczy objawiająca się wyłysieniami , łuszczeniem naskórka, świądem. Część zwierząt jednak, może nie wykazywać żadnych objawów i z tego względu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja sierści. Jest to choroba zaraźliwa dla człowieka.

Kastracja/sterylizacja

Zalecamy kastrację szczególnie samic, aby uniknąć w przyszłości, często zagrażających życiu chorób układu rozrodczego

Profilaktyka:

  • szczepienia przeciwko myksomatozie i pomorowi królików wykonuje się co pół roku (najlepiej, jeśli pierwsze szczepienie nastąpi między lutym a marcem). Szczepienie podstawowe w wieku 4-10 tygodni, a drugie szczepienie przypominające 3-4 tygodnie później, następnie raz na pół roku.
  • profilaktyczne badanie kału i odrobaczanie
  • regularna korekta pazurków i kontrola zębów podczas każdej wizy